Efektywność w pracy, czy można ją poprawić?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

 Zastanawiałeś się kiedyś co można zrobić żeby Twoja efektywność w pracy była większa i czy światło naturalne ma na to wpływ?

Lista czynników jest długa, ale bezdyskusyjnie dostęp do naturalnego światła o odpowiednim natężeniu w miejscu pracy jest jednym z najważniejszych.
Przebywanie w pomieszczeniu, w którym dostęp do światła dziennego jest niewielki bądź nie ma go wcale,
wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Uwalniają się wtedy hormony takie jak kortyzol (hormon stresu) i melatonina (hormon snu) dając niepożądane efekty: senność, brak energii, zdenerwowanie, brak skupienia. Niezależnie więc od tego jak bardzo staramy się wtedy zmobilizować do działania, nasza
efektywność spada.  Do tego, jeśli często i długo przebywamy  w pomieszczeniu oświetlanym tylko sztucznym światłem, męczy i pogarsza się nasz wzrok (zwłaszcza jeśli w pracy korzystamy z komputera).  Jesteśmy wtedy bardziej roztargnieni, ospali i musimy robić częstsze i dłuższe przerwy w pracy.
Dlatego jeżeli nie mamy dostępu do okien, nasz pracodawca powinien zadbać o odpowiednie oświetlenie
naszego miejsca pracy światłem naturalnym, bądź specjalnym sztucznym imitującym naturalne.

Jednym z rozwiązań dla pomieszczeń, które mają utrudniony dostęp do ścian bądź dachu jest świetlik rurowy, który może dostarczać światło na odległość nawet kilkudziesięciu metrów.

Im większy dopływ światła dziennego do naszego stanowiska pracy, tym bardziej jesteśmy
produktywni, skoncentrowani, komunikatywni, łatwiej przyswajamy informacje,  co również wpływa na polepszenie naszego samopoczucia.

Komentarze są wyłączone