ODPOWIEDZI NA NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Co to jest świetlik rurowy?

Świetlik rurowy jest nowoczesną konstrukcją pozwalającą doświetlać pomieszczenia światłem naturalnym. Świetlik występuje w dwóch rodzajach – z rurą giętką oraz rurą sztywną.

Jak działa świetlik rurowy?

Światło słoneczne wpada do rury światłonośnej przez kopułę świetlika zamontowaną na dachu. Następnie promienie świetlne na zasadzie odbić lustrzanych kierowane są na rozpraszacz. Rozproszone światło wpadające do pomieszczenia równomiernie je doświetla nie powodując przy tym refleksów na gładkich powierzchniach.

Czym różnią się świetliki z gietką rurą od świetlików z rurą sztywną?

Świetliki z rurą giętką (SF) przeznaczone są głównie do zastosowań na małe i średnie odległości (do 3m od dachu). Konstrukcja rury giętkiej umożliwia ominięcie przeszkód na drodze od kopuły (na dachu) do miejsca, w którym umieszczony ma być rozpraszacz (w stropie).

Świetliki z rurą sztywną (SR) bez zastosowania nastawnego kolana przeznaczone są do montażu w sytuacjach gdy otwór w stropie znajduje się bezpośrednio pod otworem na płaskim dachu. Stosując jedno lub dwa nastawne kolana można ominąć przeszkodę bądź ustawić dogodny kąt dostosowany do nachylenia dachu. Najnowsza technologia nano-powłok refleksyjnych zastosowana w rurach sztywnych, daje możliwość na przenoszenie światła na znaczne odległości, nawet kilkunastu metrów. Jest to możliwe dzięki współczynnikowi odbicia 99,5% Odnosząc to do przykładu z życia codziennego rura sztywna (SR) jest efektywniejsza o ok. 20% od domowych luster.

Na jakich pokryciach dachowych może być stosowany świetlik rurowy?

Świetliki są przystosowane do montażu na każdym rodzaju dachu. W przypadku dachów spadzistych dla świetlików z rurą sztywną (SR) należy zastosować kolano pozwalające zmienić kierunek biegu rury światłonośnej.

UWAGA! Nie należy montować świetlika na dachu o spadku większym niż 65°

W jakich rozmiarach dostępne są świetliki rurowe?

Świetliki rurowe z giętką rurą (SF) oraz ze sztywną rurą (SR) występują w trzech rozmiarach o średnicach przewodów rurowych wynoszących 250 (25 cm), 350 (35 cm), 550 (55 cm).

Jaką maksymalnie długość przewodu rurowego można zastosować?

W przypadku świetlików z giętką rurą światłonośną (SF) zalecamy stosowanie przewodu rurowego o długości nie przekraczającej 4,8 mb – dla świetlika 550 o średnicy 55 cm, 3,6 mb – dla świetlika 350 o średnicy 35 cm i 250 o średnicy 25 cm.

W przypadku zastosowania rury sztywnej (SR) długość jest praktycznie nieograniczona gdyż specjalne powłoki rury zapewniają niemalże bezstratne przeniesienie światła.

Jak dobrać długość przewodu rurowego?

Podążając drogą, którą poprowadzona będzie rura światłonośna, należy zmierzyć odcinek od miejsca, w którym będzie montowana kopuła (zazwyczaj na powierzchni dachu) do miejsca montażu rozpraszacza (na ogół w stropie doświetlanego pomieszczenia). Rura musi być dłuższa o co najmniej kilka centymetrów niż zmierzony odcinek.

Pod jakim kątem można maksymalnie zgiąć giętką rurę światłonośną?

Rurę światłonośną można zgiąć pod niemalże każdym kątem (do ponad 120 stopni). Należy jednak pamiętać, że im większy kąt zgięcia tym większe straty światła.

Czy można zgiąć sztywną rurę światłonośną ?

Rury sztywne świetlika (SR) nie mogą być wyginane. Kierunek przewodu światłonośnego może być w tym przypadku dostosowywany w inny sposób. Do tego celu służy ustawne kolano, które standardowo może zmienić kierunek rury o wartość od 0 do 65 stopni. Umożliwia to zamontowanie świetlika w budynkach o pochyłym dachu.

Zastosowanie dwóch kolan pozwala na łatwiejsze doprowadzienie rury światłonośnej do wybranego miejsca montażu w stropie.

Czy można zamontować świetlik w ścianie pionowej?

Montaż bezpośrednio na ścianie nie jest przez nas zalecany, ale jest możliwy do wykonania. Nie zalecamy go przede wszystkim ze względu na znaczny spadek efektywności oświetlenia jak i trudniejszy montaż, w tym mogące wystąpić problemy z uszczelnieniem. Świetliki rurowe najlepiej działają gdy kopułę mają umieszczoną w nasłonecznionym miejscu, zwróconą w stronę nieba. W przypadku gdy nie możemy skorzystać z dachu optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie i montaż dobudówki (daszku) o nachyleniu powyżej 15 stopni, ale nie więcej jak 60 stopni.

Z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy świetlika rurowego?

KOPUŁA – Poliwęglan z filtrem UV
ROZPRASZACZE – PMMA z filtrem UV
PRZEWÓD RUROWY – metalizowany poliester (rura giętka). Aluminium, srebro z nano-powłokami refleksyjnymi (rura sztywna).
SZKIELET GIĘTKIEGO PRZEWODU RUROWEGO – drut sprężynowy
OBRÓBKA BLACHARSKA – aluminium powlekane (odporne na korozję)
PIERŚCIEŃ DOLNY – stal nierdzewna
RAMA SUFITOWA – białe tworzywo ABS

Jakie są straty ciepła?

Dla świetlików rurowych wartość współczynnika przenikania ciepła wynosi:

– do U=2,3W/(m2.K) dla świetlika 250 o średnicy 25 cm (pow. rozpraszacza 0,05 m2)

– do U=2,2W/(m2.K) dla świetlika 350 o średnicy 35 cm (pow. rozpraszacza 0,1 m2)

– do U=2,1W/(m2.K) dla świetlika 550 o średnicy 55 cm (pow. rozpraszacza 0,24 m2)

– do U=1,8W/(m2.K) dla świetlika 850 o średnicy 85 cm (pow. rozpraszacza 0,57 m2)

Badania wykonane przez ITB, Warszawa. Aprobata techniczna (AT-15-8914/2012).

Ilość światła dostarczana przez świetliki oraz oświetlana powierzchnia?

Ilość światła dostarczanego przez świetlik zależy od wielu czynników. Są to między innymi ekspozycja, pochyłość dachu, długość rury i kąt jej ugięcia w przypadku giętkich rur. Najlepiej, gdy świetlik umieszczony jest od strony południowej, a rura jest jak najkrótsza i nieznacznie wygięta w przypadku rur giętkich. Świetlik z rurą sztywną (SR) oświetla taki sam obszar, ale światłem o dużo większej intensywności.

  • Świetlik 250 (ø25 cm) doświetla pomieszczenie o wymiarach do 2×2 m
  • Świetlik 350 (ø35 cm) doświetla pomieszczenie o wymiarach do 3×3 m
  • Świetlik 550 (ø55 cm) doświetla pomieszczenie o wymiarach do 5×5 m

Jakiej wielkości otwory należy wyciąć w dachu i w stropie, aby zamontować świetlik?

ŚREDNICA ŚWIETLIKA ŚREDNICA OTWORU W DACHU ŚREDNICA OTWORU W STROPIE
55 cm 60 cm 58,5 cm
35 cm 40 cm 38,5 cm
25 cm 30 cm 26 cm

Czy kopuła wymaga konserwacji?

Ze względu na sferyczny kształt i rodzaj zastosowanego materiału, kopuła nie wymaga czyszczenia ani konserwacji. Jeśli jednak powstało by zanieczyszczenie wymagające ręcznego usunięcia, należy pamiętać o tym żeby NIE UŻYWAĆ do czyszczenia preparatów zawierających alkohol lub nitro czyli popularnych środków do czyszczenia szyb i rozpuszczalników. Zastosowanie takiego preparatu spowoduje osłabienie struktury materiału i może doprowadzić po pewnym czasie do powstania pęknięć.

Czy montaż jest łatwy?

Z zamontowaniem świetlika poradzi sobie każdy dekarz. Wielu naszych klientów wykonuje montaż samodzielnie. Do każdego opakowania dołączamy szczegółową instrukcję montażu.

Ile czasu zajmuje montaż?

Montaż zwykle trwa około dwóch godzin (wszystko zależy od rodzaju dachu i stropów, w których ma być zainstalowany świetlik).

Czy klient ma gwarancję zwrotu pieniędzy?

Klient może zrezygnować z zakupionego świetlika rurowego w ciągu 30 dni od daty odebrania przesyłki. Zwracany towar powinien znajdować się w oryginalnym i niezniszczonym opakowaniu, nie może nosić żadnych śladów użycia oraz zawierać wszystkie dostarczone wraz z nim instrukcje, dokumenty i akcesoria. Odsyłany towar powinien być zabezpieczony w taki sposób, aby towar ani jego oryginalne opakowanie nie uległy uszkodzeniu w czasie transportu. Gwarantujemy zwrot zapłaconej kwoty, pomniejszonej jednak o koszty wysyłki. Zwrot wykonywany jest poprzez przelew bankowy.

Na jaki okres czasu udzielana jest gwarancja na świetlik?

Okres gwarancji wynosi 7 lat i obejmuje wszystkie elementy produktu.

Gwarancja obejmuje wyłącznie wartość produktu.

Czy z zestawem dostarczana jest obróbka blacharska dachu?

Tak, w skład zestawu wchodzi obróbka blacharska zespolona ze świetlikiem.