Jesień- damy radę? ;)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Mamy jesień, już niedługo przyjdzie zima, więc dobrze by było utrzymać w sobie pozytywną energię do działania i nie poddać się melancholii, prawda?

Przyszedł czas, kiedy jesteśmy zamyśleni, załatwiamy wszystkie sprawy przed końcem roku, stajemy się troszkę bardziej ospali, niekiedy nawet smutni. Jesień jest piękna i dodaje nam energii jeśli świeci słońce, rozświetlając wszystkie jej barwy. Niestety częściej o tej porze roku króluje deszcz, który powoduje, że wszystko wydaje się być szare i ponure. Zastanawiamy się nad wieloma rzeczami i rozmyślamy, co nie jest złe, jeśli nie pozwolimy sobie na zbyt duży spadek nastroju.

Dlatego czasem warto się zatrzymać i spojrzeć na to co się dzieje troszkę inaczej.

O tej porze roku świat wokół nas zmienia barwy. Każda żywa istota jest naprawdę zapracowana żeby przygotować się do zimy. Skąd wiedzą, że nadchodzi? To proste, sygnałem dla roślin i zwierząt jest skrócenie się długości dnia oraz obniżająca się temperatura powietrza. Drzewa żeby nie tracić nadmiernej ilości wody odcinają jej dopływ do liści, z kolei te nie mając dostępu do odpowiedniej ilości światła (aby utrzymać zielony kolor) oraz wody, zmieniają swój kolor, zaczynają usychać i ostatecznie spadają na ziemię.

Zwierzęta, które szykują się do zimowego snu zaczynają gromadzić pokarm i objadać się, aby zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczu, białka i minerałów na tak długi czas. Te które nie zasypiają zaczynają łączyć się w stada (wilki, dziki). Ryby hibernują w mule na dnie zbiorników. Inne zwierzęta przenoszą się bliżej zabudowań i miast, które emitują więcej ciepła. Większość ptaków odlatuje do ciepłych krajów. Jesień to również czas dojrzewania wielu owoców takich jak: śliwki, jabłka, dynie, cukinie, papryka, ogórek, dzika róża, czarny bez, pigwa itp.

Jak widać wszystko się zmienia i szykuje do zimy. My też możemy się przygotować.

Ponieważ w tym okresie jest znacznie mniej słońca, nie wytwarzamy odpowiedniej ilości witaminy D, co często powoduje okresowe zaburzenia nastroju. Więc dobrze jest zacząć ją w tym okresie uzupełniać. Nie zapominajmy też o witaminie C i magnezie, żeby nasz organizm nie był podatny na przeziębienia i osłabienia. Dobrze jest zjeść kawałek dobrej czekolady, wypić kakao, a do tego wszystkiego polecam dobrą książkę, lub cokolwiek co lubicie robić w domu. Kiedy pojawi się słońce wyjdźcie na jesienny spacer, jeśli macie psa, pobawcie się z nim w szeleszczących liściach. Spotkanie ze znajomymi też dobrze nam zrobi.

Nie musimy przeżywać jesieni na smutno, postawmy na zdrowie i kreatywność, nauczmy się czegoś nowego, chociaż wiem, że czasem wolelibyśmy przespać ten czas i obudzić się wiosną.

To tyle, życzę wam wspaniałej jesieni!! 🙂

tee 1698297 1280 300x249 - Jesień- damy radę? ;)

Komentarze są wyłączone