Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
  1. Niektórzy uwielbiają upały i czują się wtedy świetnie. Inni zaś padają jak muchy i czekają aż temperatura spadnie, by normalnie funkcjonować. Niezależnie jednak, czy je lubimy, czy nie, musimy pamiętać o tym, żeby nie przegrzać naszego organizmu. Jest na to kilka sposobów.

boy 925319 1920 300x200 - UPAŁY- MINI PORADNIK PRZETRWANIA

  1. Pij dużo wody żeby nie dopuścić do odwodnienia się organizmu. Jeśli chcesz napić się czegoś innego, wskazane jest picie ciepłych napoi np. herbaty. Może to zaskakujące i wolimy napić się czegoś mocno zmrożonego żeby przyniosło nam ulgę. Prawda jednak jest taka, że kiedy napijemy się zbyt szybko, czegoś bardzo zimnego nasz organizm doznaje pewnego rodzaju szoku ze względu na różnicę temperatur. Bardzo łatwo wtedy dostać zapalenia gardła lub anginy.
  2. Niektóry używają starej żeglarskiej metody picia herbaty z solą. Nie naraża nas na nagłą zmianę temperatury. Sól z kolei spowoduje zatrzymanie wody w organizmie i nie pozwoli nam się odwodnić.
  3. W godzinach kiedy są największe upały (koło południa) jeśli masz taką możliwość, zostań w domu lub innym pomieszczeniu. Pamiętaj żeby nie otwierać okien, bo w ten sposób wpuszczasz do domu gorące powietrze.
  4. Nie wiem czy wiecie, ale kiedyś po opaleniźnie można było poznać z jakiej klasy społecznej pochodził człowiek, ci najbardziej opaleni reprezentowali klasę niższą, która bez względu na warunki musiała pracować na powietrzu. Ludzie majętni, zwłaszcza kobiety o niemal białej skórze, osłaniały się przed słońcem parasolami. Mężczyźni nosili różnego rodzaju nakrycia głowy i większość upalnego dnia spędzali w pomieszczeniach. Wierzono wtedy, że słońce ma szkodliwe właściwości dla skóry, dziś wiemy, że w odpowiednich ilościach słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jednak zamiast parasolki, która w tych okolicznościach jest bardzo użyteczna, możemy zabrać ze sobą czapkę, chustę lub szal. Najlepiej w jasnych kolorach, bo one najlepiej odbijają promienie słoneczne.
  5. Pamiętaj o jedzeniu owoców i warzyw, zwłaszcza tych, które zawierają dużą ilość wody tak jak zielony ogórek czy arbuz.
  6. W domu możemy rozstawić naczynia z wodą, podczas jej parowania zmniejszy się temperatura powietrza.
  7. Woda jest ratunkiem. Jeśli planujemy urlop, najlepiej pojechać gdzieś w pobliże wody, chłodne kąpiele i cień drzew działa zbawiennie, ale trzeba pamiętać też o kremach z filtrem oraz nakryciu głowy. Zbyt długie wystawienie się na działanie promieni słonecznych grozi nam udarem cieplnym.

Tych kilka metod być może dobrze wam znanych, uchroni nas przed szkodliwym wpływem upałów.

Tak więc trzymajcie się ciepło! Ale nie za ciepło! 😉

people 821624 1920 300x200 - UPAŁY- MINI PORADNIK PRZETRWANIA

Komentarze są wyłączone