Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Dziś długo wyczekiwany Pierwszy Dzień Wiosny, choć nie oznacza to, że od dziś pogoda na stałe zacznie nam dopisywać. Jednak co roku na całym świecie ludzie świętują jej nadejście niezależnie od pogody.

  • W Polsce pierwszy dzień wiosny przypada między 19-21 marca, w zależności od tego, kiedy słońce przekroczy równik i dzień zrówna się z nocą (równonoc wiosenna). W tym roku odbywa się to 21 marca. Starym zwyczajem tego dnia topimy marzanny- kukły zrobione z siana i tkanin, aby w ten sposób pożegnać smutną zimę i przywitać wiosnę.
  • W Japonii początek wiosny zaczyna się wraz zakwitaniem pierwszych kwiatów wiśni, święto obchodzone w tym czasie nosi nazwę Hanami.
  • Szwajcarzy palą olbrzymiego bałwana, który zwiastuje odejście zimy.
  • W Zenica w Bośni organizowany jest festiwal jajecznicy zwany Cimburijada, gdzie wszyscy wspólnie przygotowują jajecznicę na olbrzymich patelniach.
  • Hiszpania obchodzi święto ognia, podczas którego palone są rzeźby wykonane przez artystów.
  • Ludzie w Bośni ofiarują sobie Martenice, bransoletki z biało czerwonych sznurków, gdzie czerwień oznacza krew i życie, a biel czystość i szczęście. Ofiarowane bransoletki noszone są do czasu pojawienia pierwszych oznak wiosny (pierwsze kwitnące drzewo, zakwitanie kwiatów, lub przelatujący bocian). Wtedy ściąga się je z dłoni i chowa pod kamieniem, topi w rzece lub wiesza na drzewie.

To tylko nieliczne przykłady tego jak na całym świecie ludzie świętują przyjście wiosny.

natural 1225186 1920 300x200 - Wiosny dzień pierwszy

 

To jednak nie wszystko. O tej porze roku wzrasta temperatura powietrza i coraz częściej na niebie gości słońce. To czas kiedy świat natury na nowo budzi się do życia, ptaki wracają z ciepłych krajów i zaczynają budować gniazda, drzewa i kwiaty zaczynają rozkwitać, u zwierząt rozpoczyna się okres godowy. Świat nabiera kolorów. Nas także wiosna wyciąga z zimowego letargu, zaczynamy porządki w domach, zmieniamy ubrania na cieńsze, mamy więcej optymizmu i energii do życia. Dni są coraz dłuższe, a my chętniej wychodzimy z domu.

Życzymy miłego dnia!

🙂

 

bicycle 788733 1920 300x200 - Wiosny dzień pierwszy

Komentarze są wyłączone

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

e-mail: sklep@swietlikirurowe.pl

Tel. +48 601 906 406